01.04.2019

POLIN IN R&D 250 LIST

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) resmi araştırması olan "İhracatta İlk 1000" ile şirketlerin Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan verilerine dayanılarak hazırlanan "Ar-Ge 250 -Türkiye'nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri-" araştırmasının 2017 yılı sonuçları açıklandı.

Günümüzde gerek uluslararası gerek yerel rekabette başarının yolu tartışmasız biçimde Ar-Ge ve inovasyondan geçiyor. Bu noktada T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteklerini güçlendirmesi ile şirketlerin Ar-Ge üzerinde yaptığı yatırımlar ve aldıkları sonuçlar da fark edilir biçimde değisiklik göstermeye başladı. 2012 yılından bu yana gerçekleştirilen Ar-Ge Araştırması, özel sektör ve kamu kurumlarının, bu alandaki yatırımları ve faaliyetlerine ışık tutmaya devam ediyor. Bu yılki araştırmada şirketlerden, Ar-Ge harcamalarının yanı sıra, Ar-Ge'nin sonuçları olan patent, faydalı model alanındaki faaliyetleriyle ilgili bilgiler de derlendi.

2017'nin ilk çeyreğinde %100 yerli sermaye ve iş gücüyle hizmet veren, su parkları tasarım, mühendislik, üretim ve montajında sektörün global lider markası Polin, Türkiye'nin sayılı Araştırma- Geliştirme (Ar-Ge) merkezlerinden biri olarak sektöründe de Ar-Ge merkezi olan ilk firma olmuştu. Böylece Türkiye'de bugün sayısı 961'e ulaşan Ar-Ge merkezlerinin 383.'sü olarak sektör liderliğindeki başarılarına bir yenisini eklemişti. Kurulduğu günden bugüne hep inovasyona inanan ve bu konuda büyük adımlar atan Polin, Turkishtime tarafından yapılan Ar-ge 250 araştırması kapsamında 2014'ten beri yer alan firmalardan biri olmasının yanında her yıl yaptığı sektöre yön veren çalışmaları ve yatırımları ile birlikte yükselen ivmesini korumaya devam ediyor.

2016 yılında 108. sırada olan Polin 2017 yılı sonuçlarına göre sıralamasını yükselterek Türkiye'nin en çok Ar-Ge harcaması yapan 88. şirketi oldu.

Ar-Ge 250 2017 araştırmasında arasında yer alan diğer bilgileri ise su sekilde:

  • Harcama tutarının toplam cirodan aldığı pay: 3,14% - 33. Sıra
  • Yıl içinde yürütülen proje sayısı: 32 - 49. sıra
  • Alınan tasarım tescil sayısı: 20 - 17. sıra
  • Alınan patent sayısı: 15 - 24.sıra
  • Alınan marka sayısı: 22 - 28. sıra

Yaptığı Ar-Ge çalışmaları ile sadece eğlence sektörüne değil, endüstriyel tasarım ve kompozit sektörlerine de önemli katkılar sunan Polin'in bugün patent ve tasarım tesciline sahip olan tüm ürünleri, dünyanın 105 ülkesinde gerçekleştirilen 3000'den fazla projede fark yaratarak uluslararası başarılarına yenilerini ekliyor.

2006 yılında kaydırak üretiminde son teknoloji olan ve daha önce uygulanmamış Light-Resin Transfer Molding (L-RTM) kapalı kalıp teknolojisini de sektöre kazandıran Polin, su parkı sektöründe tarihi değiştiren bu gelişmeden sonra doğal ışık efektli, özel desenli, yarı şeffaf, ses efektli ve özel tasarım kaydırak uygulamalarıyla her yıl sektöre yepyeni uygulamalar kazandırdı. Sektöre kazandırdıklarıyla 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Dünya Su Parkları Birliği ( World Waterpark Association) tarafından sektörün en prestijli ödülü olan "Leading Edge" ödülüne layık görüldü. 2010 yılında lanse ettiği ve sektörde yeni bir kilometre taşı olarak gösterilen Dünya'nın ilk kendinden temalı su kaydırağı olan "King Cobra" su kaydırağı, 2012'den bu yana 7 kez "Avrupa'nın En İyi Su Kaydırağı", 2013 yılında ise Kompozit Sanayicileri Derneği tarafından "Eğlence Sektöründe En İnovatif Ürün" seçilmişti. Polin, geçtiğimiz Kasım ayında dünya eğlence sektörünün tüm oyuncularını bir araya getiren, trendlerin belirlendiği, Uluslararası Eğlence Parkları ve Atraksiyonları Birliği (International Assosciation of Amusement Parks and Attractions -IAAPA-) tarafından düzenlenen sektörün en önemli fuarı IAAPA Attractions Expo'da yine sektörü sarsan bir yeniliğe imza atarak büyük ses getirdi. Dünyanın ilk tamamen seffaf kompozit malzemeden su kaydırağını sektöre sunan Polin, sadece eğlence sektörü için değil; kompozit sektörü için de çığır açan bir uygulamayı tamamlamış oldu. Polin, tüm üretimini 35,000 m2'lik, adeta bir kompozit üretim akademisi olan fabrikasında Türkiye'de gerçekleştiriyor. 105 ülkede kendi markasıyla 3000'in üzerinde su parkı projesini hayata geçirmiş olan Polin, sektöründe dünyanın en geniş ürün çeşitliliğine sahip markası olarak biliniyor. Polin bugüne kadar Six Flags, Palace Entertainment, Cartoon Network, Aspro Parks, Royal Carribean, Carnival, MSC, Rixos gibi dünyanın önde gelen gruplarıyla çalısarak başarılı birçok projeyi tamamladı. Bu çalışmaların sonucunda 2016 yılında TİM tarafından açıklanan "İhracatta İlk 1000" Türkiye'nin en çok ihracat yapan şirketler sıralamasında 533. sırada yer alırken, 2017'de 359. sıraya yükseldi.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için tıklayınız

Polin Waterparks Hakkında

1976 yılında İstanbul'da kurulan Polin Waterparks, su parkları tasarım, üretim, mühendislik ve montajında bir dünya lideridir. 105 ülkede 3000'den fazla su parkı projesi gerçekleştiren Polin Waterparks; "Daima Yenilikçi", "Dünya Çapında Üstün Kalite" ve "Teknoloji Liderliği" vizyonuyla sektöründe birçok ilki gerçekleştirmiştir. Bugün birçok ülkenin, hatta kıtanın en büyük ve ödüllü su parklarında Polin Waterparks imzası vardır. Dünya'nın en geniş ürün çeşitliliğine sahip olan Polin'in 2010 yılında lanse ettiği King Cobra kaydırağı 7 yıl üst üste Avrupa' nın en iyi su kaydırağı seçilmiştir.

Polin 2006 yılından bu yana kaydıraklarını uzay mekiği üretiminde kullanılan iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) kapalı kalıp teknolojisiyle üretmeye başlamıştır. Bu teknoloji kaydırak üretiminde en ileri noktadır. Polin böylece, bu üretim tekniğini kullanarak üretim yapan ilk ve tek Avrupa' lı su kaydırağı üreticisi olmuştur.

Daha fazlası için tıklayınız.

SUBSCRIBE
SIGN-UP FOR NEWS UPDATES AND ALERTS